Účinné látky

Nejdůležitějšími aktivními látkami v Korejském ženšenu jsou ženšenové saponiny (ginsenosidy). Korejský ženšen má nejbohatší škálu saponinů. Její složení je naprosto unikátní a žádné jiné rostliny čeledi Panax se mu neblíží. Zatím bylo identifikováno třicet tři různých druhů saponinů, pojmenovaných jako ginsenosidy. Tyto ginsenosidy se dále dělí na dioly, trioly a oleanany podle jejich strukturních vlastností. Každý má jiné léčivé účinky. Nejvyšší zastoupení mezi dioly má Rb1 a mezi trioly Rg1. Pouze v červeném ženšenu je významně zastoupen i ginsenosid Rg3.

Síla ženšenu

V roce 2008 korejský úřad KFDA (Korea Food and Drug Adminisration) rozhodl, že množství ginsenosidů v každém výrobku z korejského červeného ženšenu bude určeno právě množstvím těchto tří ginsenosidů – Rg1,Rb1 a Rg3. Množství ginsenosidů v bílém ženšenu je určeno pouze množstvím Rg1 a Rb1.

Množství Rg1,Rb1 a Rg3 je většinou uvedeno v mg / 1g výrobku. Doporučena denní dávka těchto ginsenosidů je přibližně 12mg. Ženšen pěstovaný v jiných zemích obsahuje jen mezi 4 až max. 15 druhy saponinů a jeho léčivé účinky jsou tedy nesrovnatelně nižší než u ženšenu korejského.

Porovnání
saponinů
KOREJSKÝ ŽENŠEN Americký
ženšen
Čínský
ženšen
Japonský
ženšen
Červený
ženšen
Bílý
ženšen
Součet druhů saponinů 33 23 14 15 8
Panaxadiol 19 15 9 6 6
Panaxatriol 13 7 4 9 4
Oleanane 1 1 1 1

Díky tomuto unikátnímu složení má Korejský ženšen až neuvěřitelné spektrum účinků. Všechny jeho aktivní látky se navzájem podporují a zároveň žádná není škodlivá. Ženšenem se nedá předávkovat, ani se na něm nedá vypěstovat závislost.

V asijských kulturách jsou jeho účinky prokázány tisíciletou zkušeností, ale my Evropané spíše důvěřujeme klinickým testům a výzkumům. V posledních 70 ti letech je Korejský ženšen předmětem mnoha zkoumání a v mnoha studiích je hodnocen jako nejúčinnější adaptogen.

Ženšen - sexuální zdraví

Zde je výčet těch nejzásadnějších prokázaných účinků na lidský organismus:

Podporuje správnou činnost mozkových buněk
Saponiny obsažené v Korejském ženšenu zvyšují fyzický a duševní výkon člověka. Zlepšují paměť, soustředění, prostorovou orientaci a podporují schopnost učení. Bylinné látky v něm obsažené dokonce obnovují paměťové buňky.

Udržuje správnou hladinu cukru v krvi
Klinické testy prokázali, že Korejský červený ženšen snižuje hladinu cukru v krvi. U diabetiků celkově zmírňuje nežádoucí příznaky jejich onemocnění.

Reguluje krevní tlak
Korejský ženšen normalizuje krevní tlak. U lidí s vysokým tlakem ho snižuje a u lidí s nízkým naopak. Korejský ženšen snižuje jak systolický tak diastolický krevní tlak. U hyperlipemických pacientů snižuje hladinu LDL cholesterolu v krvi. Saponinové složky obsažené v Korejském ženšenu obnovují poškození cévní výstelky způsobené hypertenzí.

Zabraňuje šíření nádorových buněk
Korejský ženšen obsahuje polyacetylenové sloučeniny u kterých bylo zjištěno, že potlačují množení rakovinných buňek. Zároveň zvyšuje imunitní funkce a tím potlačuje vývoj těchto buněk a jejich metastáz.

Odbourává radioaktivitu z těla
Klinické testy prokázaly, že Korejský ženšen velice pomáhá onkologickým pacientům při léčbě radioterapií. Zvyšuje počet krevních destiček, bílých a červených krvinek. Normalizuje krevní ukazatele.Snižuje horečky způsobené radiací, zlepšuje chuť k jídlu, celkově urychluje zotavení. Je to významný prostředek pro prevenci a ochranu před radiačním poškozením.

Zpomaluje stárnutí
Korejský ženšen obsahuje mnoho polyfenolových sloučenin, které potlačují oxidaci tuků a tím zpomalují stárnutí

Podporuje srdeční činnost a krevní oběh
Saponinové složky pomáhají snižovat obsah krevního cholesterolu a vylučovat přebytečný. Korejský ženšen zlepšuje krevní oběh a potlačuje výskyt arteriosklerózy.

Pomáhá překonat stres
Korejský ženšen urychluje uvolňování hormonů, které jsou součástí přirozeného protistresového obranného mechanismu. Tím dochází k omezení fyziologických ukazatelů stresu. Zlepšuje depresivní stavy.

Podporuje správné trávení
Při užívání Korejského ženšenu dochází k zlepšení průtoku krve v žaludeční sliznici. Urychluje pohyb ve střevech a celkově podporuje střevní a žaludeční motilitu.

Podporuje správnou funkci imunitního systému
Posiluje metabolismus, asimilaci a látkovou výměnu vůbec. Urychluje léčebné a regenerační procesy organismu. Má antioxidační a protizánětlivé účinky. Tlumí chronické záněty, alergie, bolest a zároveň chrání před viry.

Pomáhá udržet homeostázu životních funkcí
Posiluje srdce, plíce, játra, slezinu a ledviny.

Díky všem těmto pozitivním účinkům je Korejský ženšen užíván k dosažení dlouhověkosti.

Zdravé stárnutí

FORMY UŽÍVÁNÍ

Korejský ženšen je možné užívat v mnoha formách. Nejúčinnější je užívat ženšen v podobě extraktu. Ať přímo po malých lžičkách nebo v kapslích. Lze užívat přímo drcený kořen v podobě prášku. Dále je možné ženšen užívat ve formě čaje, sirupu či sladkostí.

FUNKCE A ÚČINKY GINSENOSIDŮ NA LIDSKÝ ORGANISMUS

Rb1 : působí na centrální nervový systém, zmírňuje horečku, tlumí bolesti, podporuje funkci jater
Rb2 : snižuje hladinu cukru v krvi, zajišťuje zvýšenou odolnost proti koronární skleróze, zvyšuje počet jaterních buněk
Rc : tlumí bolest, podporuje syntézu proteinů a lipidů
Rd : podporuje vylučování nadledvin
Re : chrání játra, podporuje syntézu buňek kostní dřeně
R : tlumí bolesti
Rg1 : zlepšuje funkci učení a napomáhá překonat únavu
Rg2 : reguluje srážlivost krve, zlepšuje paměť
Rg3 : zabraňuje degeneraci mozkových buněk, vyrovnává krevní tlak, působí preventivně proti rakovině
Rh1 : chrání játra, reguluje srážlivost krve, chrání před karcinogeny
Rh2 : zpomaluje šíření nádorových buněk, posiluje odolnost kůže
Ro : odbourává toxiny alkoholu, působní jako prevence před vznikem žloutenky, má protizánětlivé účinky

Kapitoly: